News

Ayade appoints additional 252 aides

Our Ref: GO/PRESS/012/VOL.I/ 200 MAY 4, 2020

PRESS RELEASE

The State Governor, His Excellency, Sir Ben Ayade has approved the following appointments with immediate effect:

  1. Hon. Raphael O. Echua – Special Adviser – Downstream Petroleum Services
  2. Thomas Ekporebi – Project Engineering – Land Clearing
  3. James Ekpe Bullem – Snr. Special Assistant – Farm Project Management
  4. David Isang – Special Assistant – Logistics
  5. Engr. Paul Obi – Snr. Special Assistant– Major Projects
  6. Offiong Effanga Yellow-Duke- Special Assistant – Company Matters
  7. Mr. Fidelis Bullen Atambi – Snr. Special Assistant – CRS Fire Service
  8. Mr. Ogeh Ekpong – Special Assistant – legislative Affairs
  9. Hon. Peter Obi Nche – Snr. Special Assistant – Works (Ogoja)
  10. Mr. Sylvester Asue – Special Assistant – New Portside
  11. Mr. Emmanuel Eshue – Member – Public Utilities Management Agency
  12. Hon. Hans Ori – Special Adviser – Fiscal Responsibility
  13. Hon. Godwin Osang Odey – Special Assistant – Public Utilities (Ogoja)
  14. Hon. Dean Otu – Snr. Special Assistant – Needs Assessment
    Agency
  15. Mr. Ogbedu W. Ogbedu – Special Assistant – Empowerment (North)
  16. Hon. Sunny Okem – Special Assistant – Civil Society/ NGOs
  17. Ayim Ignatius Una – Member – Public Utilities Management Agencies
  18. Mgbado Ethelbert – Member – Public Utilities Management Agencies
  19. Odere Franklyn Mpehe – Member – Public Utilities Management Agencies
  20. Nentui Kasetima A. – Member – Public Utilities Management Agencies
  21. Gift Amba Ndifon – Member – Humanitarian Services
  22. Canice Aniah – Snr. Special Assistant – Commodity Control
  23. Hilary Abekwashi – Special Assistant – Agriculture
  24. Kenneth Ajane – Special Assistant – Agriculture
  25. Isaac Kalem – Special Assistant – Agriculture
  26. ThankGod Anwafor – Special Assistant – Agriculture
  27. Isaac Kalem – Special Assistant – Agriculture
  28. Odey Gabriel – Snr. Special Assistant – Agriculture
  29. Banabas (Bishiri North) – Special Assistant – Agriculture
  30. Alabor Alber – Special Assistant – Agriculture
  31. Martina Utsu – Special Assistant – Agriculture
  32. Sir. Peter Ayeme (KSJ) – Special Assistant – Agriculture
  33. Ejikang Clement Ejikang – Special Assistant – Agriculture
  34. Hon. Akpi Uwannede – Special Assistant – Agriculture
  35. Bill Effiom Ekpenyong – Special Assistant –ICT
  36. Comfort Etim Asuquo – Special Assistant – Agric Produce (Cassava)
  37. Ekpenyong Ededem (Keppy) – Special Assistant – Regulatory & Environmental Compliance
  38. Dr. Nancy Irek – Snr. Special Assistant – Information
  39. Vincent Okey – Director – CRS Arts & Cultural Heritage Agency
  40. Joseph Agim Ashibekong –
    Director – State Boarder Control Agency (North)
  41. Mrs. Devina Peter-Ojie – Snr. Special Assistant – Humanitarian and Welfare Services
  42. Eugene Upah – Snr. Special Assistant – Public Communications
  43. Matthew Ali Agbeje – Special Assistant – Urban Beautification
  44. Martins Awona – Special Assistant – Migration Services
  45. Hon. Marcel Ebi – Special Assistant – Agric Produce (Maize)
  46. Madam Lydia Uwem – Member – Migration Control Agency
  47. Nasiru Ahmed Baba – Special Assistant – Power ( Calabar South)
  48. Peter A. Abang – Member – Migration Control Agency
  49. Hon. Marcel Ebi – Special Assistant – Solid Minerals Exploration
  50. Madam Lydia Uwem Cosmos- Member – State Scholarship Board
  51. Queen Eton Essien – Member – Safety Board
  52. Mike Okori – Special Assistant – Rural Transformation
  53. Adulkareem Adamu – Snr. Special Assistant – Non Indigenes (Ogoja)
  54. Bassey Obono Ikoi – Director – Green Police/Sheriff
  55. Hon. (Barr.) David Ekpo – Snr. Special Assistant – Multi Door Courts
  56. Alison Okoi Obuli – Snr. Special Assist – Environment Pollution Control
  57. Hon. Eyo Felix Ettah – Snr. Special Assistant – Logistics Matters
  58. Engr. Edward Onen – Snr. Special Assistant – Urban Aesthetics
  59. Dr. Ebri Eno Willie – Snr. Special Assistant – School Feeding Programme
  60. Hon. Elisi Ibor Mbang – Snr. Special Assistant – Haulage City project
  61. Elizabeth Okoi Bassey – General Manager – Yakurr Unit Food Bank
  62. Frederick Offre – Member – State Scholarship Board
  63. Stephen Bubu – Member – State’s Cassava Project
  64. Stephen Ogaji – Special Assistant – School Enrolment
  65. Undie Fidelis Abanshebe – Special Assistant – Smart City Project
  66. Odey Romeo Unimagio – Special Assistant – CRS Maize Project
  67. Miss Ann Noah – Special Assistant – State’s Rice Project
  68. Paul I. Oko – Special Assistant – Special Projects
  69. Sunday Ajock – Member – Anti- Deforestation Task Force

COMMUNITY RELATIONS OFFICERS (CROs)

  1. Dr. Ben Ohen – – Abi
  2. Hon. Edet Okokon Asuquo Akpabuyo Local Government
  3. Esira Otey Esira- Akamkpa
  4. Hon. (Elder) Effiong Okon Effiong – Odukpani
  5. Itaobong Offiong Etim – – Bakassi
  6. Elder (Dr.) Julius Egbai – – Biase
  7. Engr. Steve Irek -Obubra 1
  8. Hon. Doris Okpa -Obubra II
  9. Elder (Hon.) Effiok Eyo – – Calabar Municipality
  10. Hon. Adim Orok Ita – – Calabar South I
  11. Akiba Ekpenyong Akiba – – Calabar South II
  12. Mark Prince Mbu Liku – – Etung Local Government Area
  13. Hon. Moses Ozor Edim – – Ikom I
  14. Esoso Esoso Anah – – Ikom II
  15. Timothy Adah – – Obanlikwu Local Government Area
  16. Dr. Kingsley Bekom Abang – – Boki I
  17. Anthony Omang Oyong – – Boki II
  18. Bassey Effiong Usang – – Yakurr I
  19. Chief (Hon.) Onen Inyang Ibor – Yakurr II
  20. Peter Osama (step P) – – Yala I
  21. Isaac Okpokpo – – Yala II
  22. Ali Ebor George – – Special Assistant – Agric Produce (Rice)
  23. Hon John Alaga – – Special Assistant – Farming
  24. Dominic Ofere – – Member – Anti-Deforestation Task Force
  25. Barr. Sadiq Yakubu – – Snr. Special Assistant – Mortgage Finance
  26. Barr. Paul N. Amba Ntui (Panam)- – Snr. Special Assistant – Legal (Abuja)
  27. Prince Raymond Ayene – – Snr. Special Assistant – Convoy(Liaison Office, Lagos)
  28. Adomi, Egor Ekom – – Snr. Special Assistant – Merchandising
  29. Hon. Rita Effiong Ekpenyong – Special Assistant – Women Affairs (Cal South)
  30. Rose Banku Atep – – Special Assistant -Women Affairs (Boki)
  31. Effiong, Effiong Etim – – Special Assistant – Community Devt. (Odukpani)
  32. Louis E. Anyang – – Snr. Special Assistant – Urbanization
  33. Josephine Eni – – Special Assistant – Community Development
  34. Hilary Odo Eba – Special Assistant – Non-Governmental Organizations
  35. Queen Esther Oche Okem – Member – Hawkers’ Right Agency
  36. Ekpenyong Asuquo John – Member – Hawkers’ Right Agency
  37. Agim Blessing Akwunde – Member – Traffic Management Board
  38. Beatrice Michael Otu – Special Assistant – Development
  39. Emmanuel Amama – Special Assistant Community Development
  40. Mrs. Martina Ishabor – Member – Commerce and Community Control Agency
  41. Ageh Jeremiah Akomaye – Special Assistant – Trade Regulations
  42. Ferdinand Akanya Esip- Chairman – Recreational Parks
  43. Uche Amanda Abiye – Member – Traffic management Agency
  44. Agba Anna Nkenu – Special Assistant – Fire Service
  45. Francis Adeh Ogon – Member – Commerce and Community Control agency
  46. Jude Akomaye Undelikwo – Special Assistant – Social Services
  47. Lynda Ene Cobham – Special Assistant – Economic Development
  48. Stella Edet Eyo – Member – Hawkers’ Right Agency
  49. Ito Rawlins Bebia – Special Assistant marketing (Central)
  50. Kate Agba – Special Adviser – Community Enterprise Development
  51. Murphy Michael Uko – Member – Commerce & Community Control Agency
  52. Ibembe George Wonah – Special Assistant – Passenger Safety Agency
  53. Alada Abang – Member – Hawkers Right Agency
  54. Moshor John Igbaji – Member – Hawkers Right Agency
  55. Udey Clement Ikawu – Member – Hawkers Right Agency
  56. Hon. Ugbeh Michael Ugeh – Member – Hawkers Right Agency
  57. Emmanuel Etim Ishie – Snr. Special Assistant – Youth Affairs
  58. Stephen Idom Akpotu – Member – Traffic Management Agency
  59. Austin Moko Illanghom – Special Assistant – Traffic Agency
  60. Akpa Friday Ogar – Special Assistant – Ethics
  61. Ubeh Simon Otogor – Member Hawkers Right Agency
  62. Thomas Ogwihi Ebeku – Member – Traffic Regulatory Agency
  63. Prof. Bassey Esu – Chairman – Tourism Bureau Board
  64. Chief Alex Edem – Snr. Special Assistant – Town Planning
  65. Hon. Edward Bassey – Special Assistant – Artisan Development
  66. Pastor Friday Igiri – Snr. Special Assistant – Ethics and Norms
  67. Omini Oden – Snr. Special Assistant – Media
  68. Barr. Rosemary Obanya – Special Adviser – Pension Matters
  69. Paul Agi – Special Assistant – New City Development
  70. Ugoji Nwabueze – Snr. Special Assistant – Non Indigene (Igbo)
  71. Agwu Prince Nwokedi – Special Assistant – Ethics and Norms
  72. Miss Glory Ekpenyong Essien Member – Traffic Regulatory Agency
  73. Patrick ThankGod – Personal Assistant – Illegal Logging
  74. Austin Ofana Ogar – Personal Assistant – Illegal Logging
  75. Sunday Ubeh Odey – Personal Assistant – Illegal Logging
  76. Patrick Achu – Special Assistant – Welfare
  77. Bola Olasupo – Special Assistant – Marketing Communication
  78. Barr . Paul N. Amba Ntui – Snr. Special Assistant – Party Affairs
  79. Emmanuel Asuquo Okon – Special Assistant – Orientation
  80. Sammy Winful – Member – Public Utilities Management Agencies
  81. Ralph Odu – Director- Homeland Security
  82. Chief (Mrs) Offiong Asuquo Asibong- Chairman – Commerce and Community Control Agency
  83. John Odey Idagu – – Special Assistant – Security
  84. Hon. Sylvanus – Personal Assistant – Agric Development
  85. Austine Adoga – Personal Assistant – Agric Development
  86. Emmanuel Ogbeche – – Special Assistant – Media
  87. Pastor Godwin Ogbor – Special Assistant – Ethics and Moral Orientation
  88. Benard Okori – Special Assistant Youth (North)
  89. Patrick Onah – – Personal Assistant – Agric Development
  90. Florence Anya – Snr. Special Assistant – Social Networking
  91. Bill Effiom Ekpenyong – Special assistant – ICT
  92. Comfort Etim Asuquo – Special Assistant – Human Development
  93. Ekpenyong Ededem Effiom(Keppy) Special Assistant – Youth Orientation
  94. Effiom Bassey Offiong – Member – Consumer Protection Agency
  95. Ugbong Christopher Betiang – Special Assistant – Agric Mechanization
  96. Asu Fred Ukpan – Special Assistant – Welfare
  97. Dr. Maurice Agaji Ntul – Senior Special Assistant -Veterinary Services
  98. Thomas Obi Tawo (General Iron)- Special Adviser – Forest Security
  99. Ujogu Bassey – Special Assistant – Agric Development
  100. Bassey, Bassey Emmanuel – Member – Traffic Regulatory Agency
  101. Okey Johnson Okpa – Special Assistant – Solid Minerals
  102. Edet Anthony Sampson – Member – Public Utilities Management Agencies
  103. Francis Ayim – Member – Hawkers Right Agency
  104. Ugbizi Ugbizi Adie – – Snr. Special Assistant – Intelligence
  105. Udida Richard Udiba – Member – Farmers Council
  106. Atambi Fidelis Ocheng – Member – Hawkers Right
  107. Mathias Enang Ejukwa – Special Assistant – Internet Forensic/Cyber Crime Audit
  108. Nelson Archibong Effanga – Special Assistant – Aviation
  109. Sunny Ayang – Director General – Petroleum Regulatory & Control Commission
  110. Dr. Emmanuel Akashi – Special Assistant – Diplomatic Matters
  111. Tony Jumbo – Special Assistant –Security (Obanlikwu)
  112. Boniface Ulam – Member – Enterprise Development Agency
  113. Hon. Sylvester Abiamere – Special Assistant – Archives
  114. Godwin Abega – Member – Food Bank
  115. Kiema O. Agba – Member – Hawkers’ Right Agency
  116. Adomi, Egor Ekom – Special Assistant – Trade Regulations (Maize)
  117. Leo, Margaret Etim – Special Assistant Trade Regulations (Rice)
  118. Oko Loveday Ogar – Member – Callywood Management Board
  119. Anne Caifas – Special Assistant – Communications
  120. Dr. Joseph Offiong – Snr. Special Assistant – Livestock
  121. Okoho Eyo – Special Assistant – Athletics Development
  122. John Chukwudi E. – Special Assistant – Online Issues
  123. Fred Ukpan – Member – Social Housing Board
  124. Mrs. Atim Kosoko – Member – State Scholarship Board
  125. Mr. Bassey Effiong Antigha – Special Assistant – Education (Akpabuyo)
  126. Mike Okoni – Callywood Management Board
  127. Engr. Ejemot E. Esu – Chairman Stamp Duties Board
  128. Engr. Moris Alobo – – Special Assistant – Supplies
  129. Gregory Eko Ogban – – Special Assistant – Humanitarian Services
  130. Mr. Vincent Aquah – Special Assistant – Devt. Communications
  131. Dr. Sam Ntem – – Special Assistant – Medical
  132. Mr. Ogban Uno Obo – Member – CRS Preservation of State’s Heritage Board
  133. Mr. Inyang Gogina Inyang – Member –Humanitarian Services
  134. Mr. Monday Augustine Esu – Member – Stamp Duties Board
  135. Dr. David O. Egete – Snr. Special Assistant – Smart City Project
  136. Mrs. Udu Onnoghen Egbe – Member – Stamp Duties Board
  137. Mr. Chris Edadi – Member – Stamp Duties Board
  138. Mr. Mizan Arikpo – Member – Equal Opportunity Board
  139. Hon. Bassey Sunday – Special Assistant – Equal Opportunity
  140. Hon. Enebieni Ndem Ani – Special Assistant – Stamp Duties Regulations
  141. Dr. Uke Enun – Chairman – Equal Opportunity Board
  142. Barr. Ijom Ukam – Special Assistant – Ministry of Justice
  143. Pastor Isani Ibimi Isani – Special Assistant – Religious Matters
  144. Dr. Felix Ogban – Special Adviser – Smart City Project
  145. Barr. Marshal Uke – Chairman – CRS Preservation of State’s Heritage
  146. Dan Ushie – Executive Secretary – Anti- Deforestation (North)
  147. Justin Ugbe – Chairman – CRS House of Assembly Service Commission
  148. Michael Ibanye Ogar – Snr. Special Assistant – Service Matters
  149. Andiemen Samuel Agim – Member – Public Utilities Board
  150. Monaku Erima Doris – Member – Preservation of State’s Heritage Board
  151. Aniah Elizabeth Ugwuye – Member – Preservation of State’s Heritage Board
  152. Josephine Ukwudi Atsa – Snr. Special Assistant – Logging Activities
  153. Joshua Eyo – Personal Assistant – Special Duties
  154. Adie Godwin Betiang – Personal Assistant – General Services
  155. Atuabue Donatus (Super) – Member – State Scholarship Board
  156. Angioha, Rita Ukongze – Snr. Special Assistant – Special Services
  157. John Mgbeje Abuo – Snr. Special Assistant – Agric Projects
  158. Koofreh, Bassey Essien – Member – CRS House of Assembly Service Commission
  159. Ababekong Comfort Akpeliwnan- Member – Equal Opportunity Board
  160. Udiba Richard Udiba – Senior Special Assistant – Social Welfare Initiatives
  161. Victor Ofum Agbor – Snr. Special Assistant – Electricity
  162. Zitta Tawo – Special Assistant – Rules & Ethics
  163. Stephen Onabe Akan – Special Assistant – Economic Development
  164. Sarah Dane K. – Snr. Special Assistant – Humanitarian Services
  165. Adie Gregory Ereh – Member – Infrastructure Safety & Regulatory Agency
  166. Arikpo ,Bassey Etim – Special Assistant – Humanitarian Services
  167. Obuli Edith Okoi – Member – Preservation of State’s Heritage Board
  168. Morris Offem – Member – Farmers Council
  169. Ferdinand Akuma Ogon – Special Assistant – Framers Development
  170. Monica Kuku Agbor – Member – Preservation of State’s Heritage Board
  171. Victor Bassey – Snr. Special Assistant – Major Projects
  172. Aliwhen MC Olughan – Special Assistant – Logistics
  173. Maxwell Etta – Special Assistant Liaison (Abuja)
  174. Attah Benjamin U.(Attola) – Member – Forestry Commission
  175. Emmanuel Abu – Member – Anti-deforestation Task Force
  176. Aburu Michael Njang – Member – Tourism Bureau Board
  177. Joseph Umoh Edem – Member – State Planning Commission
  178. Ferdinand Akwuya – Member – Tourism Bureau Board
  179. Fracisca N. Anyogo – Member – Tourism Bureau Board

ANTI – TAX AGENCY

  1. Bishop Emma Isong – Chairman
  2. Rev. Patricia Olom – Member
  3. Pastor John Ekpenyong – Member
  4. Rev. Fr.(Dr) Julius Adah – Secretary

Signed
Christian Ita
Special Adviser – media & Publicity to the Governor

21st Century Blogger with a Difference !!!
follow me
×
21st Century Blogger with a Difference !!!
Latest Posts

Comment here