Politics

Full List of Chairmen of Senate Standing Committees and their Deputies

  • Agriculture – Abdullahi Adamu, Bima Enagi.
  • Airforce – Bala Ibn Na’Allah, Michael Nnachi.
  • Anti-corruption and Financial Crimes – Suleiman Kwari, Aliyu Wamakko.
  • Appropriation – Barau Jibrin, Stella Oduah.
  • Army – Mohammed Ali Ndume, Abba Moro.
  • Aviation – Dino Melaye, Bala Na’Allah.
  • Banking, Insurance and other Financial Institutions – Uba Sani, Orji Uzor Kalu.
  • Capital Market – Ibikunle Amosun, Binos Yero
  • Communications – Oluremi Tinubu, Ibrahim Bomai.
  • Corporation and Integration in Africa and NEPAD – Chimaroke Nnamani, Yusuf Yusuf.
  • Culture and Tourism – Rochas Okorocha, Ignatius Longjohn.
  • Customs, Excise and Tarrifs – Francis Alimekhena, Francis Fardausi.
  • Defence – Aliyu Wamakko, Istifanus Gyang.
  • Diaspora and NGOs – Bashiru Ajibola, Ibrahim Oloriegbe.
  • Downstream Petroleum Sector – Sabo Mohammed, Philip Aduda.

  • Drugs and Narcotics – Hezekaiah Dimka, Chimaroke Nnamani.

  • Ecology Climate Change – Mohammad Gusau, Olubunmi Adetunmbi.
  • Education (Basic and Secondary) – Ibrahim Geidam, Akon Eyakenyi
  • Employment, Labour and Productivity – Ben Umajumogwu, Kabiru Barkiya.
  • Environment – Ike Ekweremadu, Ibrahim Hadejia.
  • Establishment and Public Service – Ibrahim Shekarau, Barinadas Mpigi.
  • Ethics, Privileges and Public Petitions – Patrick Akinyelure, Ahmed Babba-Kaita.
  • FCT – Abubakar Kyari, Tolu Odebiyi.

  • Federal Character and Intergovernmental Affairs – Danjuma Laah, Yahaya Gumau.

  • FERMA – Gershom Bassey, Kabir Barkiya.
  • Finance – Adeola Olamilekan, Isa Jibrin.
  • Foreign Affairs – Mohammed Bulkachuwa, Ignatius Longjohn.
  • Gas Resources – James Manager, Biobaraku Wangagra.
  • Health (Secondary and Tertiary) – Ibrahim Oloriegbe, Betty Apiafi.
  • Housing – Sam Egwu, Lola Ashiru.
  • ICT and Cybercrime – Yakubu Useni, Abdulfatai Buhari.
  • INEC – Kabiru Gaya, Sahabi Ya’u.
  • Industries – Adebayo Osinowo.
  • Information and National Communication – Danladi Sankara, Aishatu Ahmed.
  • Interior -Kashim Shettima, Diri Douye.
  • Interparliamentary Affairs – Godiya Akwashiki, Abba Moro.
  • Judiciary, Human Rights and Legal Matters – Michael Bamidele, Emmanuel Oker-Jev.
  • Land Transport – Abdulfatai Buhari, Nicholas Tofowomo.
  • Legislative Compliance – Oriolowo Adeyemi, Sabi Abdullahi.
  • Local Content – Teslim Folarin, Sabi Abdullahi.
  • Local and Foreign Debts – Clifford Ordia, Bima Enagi.
  • Marine Transport – Danjuma Goje, Adebayo Osinowo.
  • Media and Public Affairs – Adedayo Adeyeye, Akwashiki Godiya.
  • National Identity and National Population – Sa’idu Alkali, Suleiman Kwari.
  • National Planning – Olubunmi Adetunmbi, Lawrence Ewhrudjakpo.
  • National Security and Intelligence – Abdullahi Gobir, Chukwuka Utazi.
  • Navy – George Sekibo, Elisha Abbo.
  • Niger Delta – Peter Nwabaoshi, Bulus Amos.
  • Petroleum Upstream – Albert Akpan, Ifeanyi Ubah.
  • Police affairs – Dauda Jika, Abubakar Tambuwal.
  • Poverty Alleviation and Social Investment Program – Lawal Gumau, Michael Nnachi.
  • Power -Gabriel Suswam, Enyinnaya Abaribe.
  • Primary Health Care and Communicable Diseases – Chuwkuka Utazi, Sadiq Umar.
  • Privatisation – Theodore Orji, Oriolowo Adeyemi.
  • Public Accounts – Mathew Urghohide, Ibrahim Hassan.
  • Public Procurement – Shuaibu Lau, Lola Ashiru.
  • Rules and business – Sadiq Umar, Yahaya Abdullahi.
  • Science and Technology – Uche Ekwunife, Robert Boroffice.
  • Senate Services – Sani Musa, Lawal Hassan.
  • Solid Minerals, Mine, Steel Development and Metallurgy – Tanko Almakura, Oriolowo Adeyeye.
  • Sports and Social Development – Joseph Garba
  • State and Local Government – Lekan Mustapha, Francis Onyewuchi.
  • Special duties – Yusuf Yusuf, Biobaraku Wangagra.
  • SDGs – Aisha Dahiru, Lekan Mustapha
  • Tertiary Institution and TETFUND – Ahmed Baba Kaita, Sandy Onor.
  • Trade and Investment – Rose Oko
    Francis Fadahunsi.
  • Water Resources – Bello Mandiya, Christopher Ekpeyong.
  • Women Affairs and Youth Development – Betty Apiafi, Aishatu Dahiru.
  • Works – Adamu Aliero, Emmanuel Bwacha.

21st Century Blogger with a Difference !!!
follow me
×
21st Century Blogger with a Difference !!!
Latest Posts

Comment here